neděle 17. června 2012

Hity oblíbené (především) Brity LIX -
Let Me Live

Byl červenec 1996, bezmála pět let po smrti Freddieho Mercuryho a jeho hlas opět dobýval hitparády - Queen vydali singl ze svého připravovaného alba, které je (alespoň prozatím) posledním albem s Freddiem Mercurym. Všichni se těšily na něco nového a dostali přitom píseň starou bezmála 20 let.

www.discogs.com
Zrod písně Let Me Live spadá do poloviny 70. let, konkrétně do roku 1976. Tehdy se zrodila pod titulem Another Piece Of My Heart, když Queen nahrávali své páté studiové album A Day At The Races a ve studiu je navštívil Rod Steward. K nahrání však došlo až o sedm let později - Queen připravovali své jedenácté studiové album, které dostalo název The Works a vedle hitů jako Radio Ga GaIt's A Hard LifeI Want To Break FreeKeep Passing The Open WindowsHammer To Fall nebo Is This The World We Created...? se na albu mohla objevit právě i skladba Another Little Piece Of My Heart a šlo by jistě o zajímavý kousek - na jejím vzniku se podílel opět Rod Stewart a navíc i kytarista Jeff Beck. Nahrávka vznikla v Los Angeles, kde Queen ve studiích The Record Plant tehdy pracovali. Bylo Vznikalo tam jejich první a také poslední album v USA. Ale zpět k písni - podle všeho šlo spíš o jakési jamování, ze kterého toho moc použitelného nahráno nebylo - patrně jen nějakých 90 vteřin, kam spadá i sloka nazpívaná Freddiem - což je vzhledem k tomu, jak strašně moc jsem vždycky chtěl slyšet Roda Stewarda a Rogera Taylora pohromadě, trochu škoda.

Její čas tak přišel až v polovině 90. let, kdy se měla stát součástí připravovaného posmrtného alba s příznačným názvem Made In Heaven. Díky výše uvedenému bylo třeba nazpívat další sloky - a vznikla tak první skladba, kde se o zpěv rovným dílem podělili Freddie Mercury, Roger Taylor a Brian May. Výsledná skladba však narazila na menší problém - na promokopiích alba si pozůstalí po Janis Joplin (či spíše právníci) povšimli lehké podobnosti sborů s jejím singlem Piece Of My Heart z roku 1969, v jehož refrénu zpívá "Take another little piece of my heart now, baby..."


Přestože šlo pouze o sbory v úvodu a na konci písně, byli Queen nuceni píseň stáhnout. Díky promokazetám a přátelům na YouTube si ji ale můžeme pustit a posoudit, nakolik měli právníci pravdu.

Pro vydání alba tak musela vzniknout nová, lehce upravená verze, kde museli sboristé nazpívat trošku odlišný text. Dvě z nich - Catherine Porter a Miriam Stockley - byly členkami doprovodného souboru Briana Maye na jeho turné v 90. letech. Na produkci alba se podílela nejen skupina, ale i David Richards, který v Montreaux pracoval na několika předešlých albech Queen (A Kind Of Magic, The Miracle a Innuendo), ale i na sólových projektech - jak Mercuryho (Barcelona), tak Rogera Taylora (Strange Frontier) či jeho kapely The Cross (Shove It). A právě bubeník z The Cross, Joshua J. Macrae, se stal také jedním z producentů. Šlo zkrátka o projekt vznikající v zajímavém přátelském seskupení.

Jak jsem tu už několikrát zmínil - natáčet klip v době po Mercuryho smrti byl tak trochu problém. Jedním z řešení bylo vytvoření střihového klipu, jak tomu bylo například u klipu A Winter's Tale, druhým řešením bylo natočení něčeho zcela nového - jako v případě Heaven For Everyone, Too Much Love Will Kill You, You Don't Fool Me nebo I Was Born To Love You - BFI se v té době potýkal s nedostatkem financí pro začínající režiséry - a tak byla využita tato možnost - Queen poskytli hudbu a peníze, režiséři si mohli natočit film - pro píseň Let Me Live tak natočil Bernard Rudden krátký film Return Trip popisující příběh páru, který se rozpadá kvůli neschopnosti komunikovat...


Jako B-strana tohoto singlu, který se udržel v britské hitparádě po čtyři týdny a nejvýše se dostal na 9. místo byly zvoleny jednak písně Fat Bottomed GirlsBicycle Race, kdežto na CD vydání byly skladby ještě mnohem starší. První z nich byla My Fairy King ve verzi nahrané ve studiu BBC v roce 1973. Píseň ze skutečně dřevní doby, kterou pro první album Queen složil ještě Freddie Bulsara v době, kdy basákem skupiny byl Barry Mitchell. Pod dojmem ze závěrečných veršů "Mother Mercury Mercury; Look what they've done to me; I cannot run I cannot hide" umírá tehdy ještě neznámý Freddie Bulsara a rodí se Freddie Mercury, muž který bude o pár let později lehkým gestem ruky ovládat desetitisícové davy.


Další dvě skladby tu již byly zmiňované a proto jen stručně - šlo o ještě starší Doin' Alright, kterou pro skupinu Smile složil Brian May a Tim Staffell a její první nahrávka se datuje do června 1969. Později, již pod názvem Doing All Right, byla nahrána pro první album Queen a v té době vznikla i tato verze ve studiích BBC:

A konečně poslední skladba, a tou byla BBC verze písně Liar. Vůbec jedna z nejtvrdších kompozic se při živých vystoupeních protáhla i na osm minut. Zde má necelých sedm, ale i tak stojí za poslech...

Žádné komentáře: