čtvrtek 20. září 2012

Mazaný Filip – Ostře nabitá DVD

Následný text vznikl takřka před deseti lety. Promiňte prosím proto jeho sníženou kvalitu...

Filmový debut Václava Marhoula vycházející z jeho divadelní hry pro divadlo Sklep se po osmi měsících od uvedení v kinech dostal na DVD. Pokud se někomu tento film nezdál být příliš „ostře nabitou parodiií“, může si spravit chuť tímto ostře nabitým DVD.

Mazaný Filip, Divadlo Sklep
Cesta „českého“ Phila Marlowa na filmové plátno je poutí poměrně dlouhou a krkolomnou. Divadelní hra Mazaný Filip se rodí v hlavě Václava Marhoula v letech 1984 – 1985 a o rok později má svoji premiéru v kulturním středisku Dobeška. Na repertoáru vydržela až do sametové revoluce. Na podzim roku 1994 se v Divadle Sklep za přítomnosti Václava Havla odehrála obnovená premiéra upravené hry a za šest let její existence bylo odehráno 114 vyprodaných představení. Již od června 1997 však Marhoul pracoval na filmové verzi a, což je v našich zeměpisných šířkách stálým problémem, sháněl finanční prostředky. Po šesti letech obešel na tři sta firem a dal konečně dohromady kýžený rozpočet 18 milionů korun. V průběhu natáčení však došlo k navýšení na 24,7 milionů a Marhoul musel sáhnout do vlastní kapsy. První klapka padla 12. 5. 2003 a film byl natočen za třicet čtyři dní. Za pouhých šest měsíců měl premiéru v kinech a dnes si ho již můžeme vychutnat na DVD.

Film

Charlie Brown (Pavel Liška)
www.ceskatelevize.cz
Jmenuje se Marlowe, Phil Marlowe, a je jedním z mnoha soukromých detektivů v Los Angeles 30. let. Omlácený životem a pěstmi gangsterů, ale občas i policistů, sedí ve své zašlé kanceláři kde je jeho společníkem jen vyzvoněný telefon, sklenka whiskey a proužek cigaretového dýmu, vlnící se vzduchem stejně líně, jako se převalují nudné minuty. Dnes však přichází zákazník – bizarní sípavá postavička s hůlkou a slamákem se představuje jako Charlie Brown a hledá svého bratra, dvojče, vystupujícího pod pseudonymem Nigel Smith. Marlowe případ přijímá a my se společně s ním vydáváme na pátrání vedoucí od smrdutého los angelského podsvětí až do nejvyšších kruhů.

Velma Hatfieldová
www.ceskatelevize.cz
Setkává se s herečkou a vyhasínající sexbombou Velmou Hatfieldovou, což se dotkne jejího ochranitele, plešatého a lupenkou stiženého mafiánského bosse Perruginiho. Marlowe inkasuje po právu nakládačku, ale jakmile se dostane s tenat gangsterů, zatknou ho policisté. Na okrsku 48 se však ani neohřeje a po propuštění se vrhá zpět do řešení případu…

Prozrazovat celou zápletku by bylo nejenom vzhledem k detektivnímu příběhu nefér, ale zároveň i celkem zbytečné. Je zde sice kriminální story se svými podezřelými, stopami a viníky, ale to vše jen jako nosná konstrukce pro množství hereckých etud, hlášek a gagů. Film je nejenom poctou Raymondu Chandlerovi a jeho literárnímu hrdinovi, ale i desítkám filmů a kinematografii jako takové vůbec.

V bezmála sto minutovém filmu je rozeseto několik desítek narážek a parodií na české i zahraniční filmy od Limonádového Joea, přes Batmana, či Maratónce, po Maltézského sokola nebo Občana Kanea. Některé z nich jsou zjevné a všimnete si jich hned při prvním sledování, jiné jsou tak letmé, či tak „fajnšmekrovské“, že vám to bude chvíli trvat – nebudete-li tedy podvádět s pomocí druhého DVD. Ale o tom až dále.
Stejně jako hláškami a odkazy se film hemží spoustou herců, kteří si mnohdy zahráli zjevně jen pro jednu větu, pro radost, či se jen mihli (a nebo hráli zadarmo jako Vlastimil Zavřel). Kromě výraznějších partů, jako je Marlowe v podání přesného Tomáše Hanáka (snad jen pověstné wise-cracky pronáší s až přílišným nezaujetím), Velma Hatfieldová Vilmy Cibulkové, která přenechává notnou část svého hereckého partu svému hrudníku, či s gustem zahraný Perrugini Oldřicha Kaisera, se tu objeví mnoho menších roliček. Snad nejvýrazněji utkví v paměti Milan Šteindler se svojí etudou šíleného psychiatra, ale potěší i Viktor Preiss jako lehce neohrabaný barman. A po nich následují desítky dalších, kteří se filmem skutečně jen mihnou, v lepším případě pronesou slovo, dvě…
Co je na filmu zvláštní je jeho kompletní ateliérová realizace. Na jedné straně to umožnilo velmi hravou a pozoruhodnou stylizaci, na straně druhé však film občas sklouzává podpořen tímto prostředím k přílišné divadelnosti a stává se, řečeno s Chandlerem, „utahaný, jak tlustá dáma na hasičském bále.“

Film byl prezentován jako ostře nabitá parodie a musí se nechat, že tímto směrem měl ošuntěle štramácký Filip krásně nakročeno. Ale po cestě se něco stalo, jako by mu došel dech, unavil se a ztratil svoji hravost a rošťáckost, která se stále blýská v modrých očích Tomáše Hanáka. Budeme-li však vstřícní a přeneseme přes srdce několik nudnějších pasáží, můžeme se u Mazaného Filipa solidně bavit.


DVD


Do půjčoven (čtenář promine, ale text byl psán už před nějakým tím rokem...) přišel Mazaný Filip jako jednoduché DVD, ale do prodeje mu přibyl ještě jeden disk, který svým provedením i obsahem potěší.


Na prvním DVD na nás nejprve zamíří revolver, z jehož bubínku si můžeme vybrat dvě jazykové verze následujících menu – českou a anglickou. 
Ve stylově řešeném kresleném menu máme na výběr ze základních možností – přehrát film, výběr kapitol a nastavení zvuku a titulků.

www.ceskatelevize.cz
Navíc zde máme teaser, trailer, informace o distribuci a jeden skrytý bonus. Teaser je bezmála dvouminutová, leč celkem zdařilá úlitba sponzorům. Trailer je minutový a z nejasného důvodu je opatřen jiným (rozuměj horším) komentářem než jeho původní kinoverze. Informace distribuci můžeme s lehkým srdcem přejít a vrhnout se na skrytý bonus. K němu najdeme cestu tak, že přejdeme v hlavním menu na nastavení zvuku a titulků a zadáme pohyb vlevo – stylový kurzor v podobě zaměřovače namíří na řidičovu hlavu a po jeho „zastřelení“ se nám spustí pětadvacetiminutový „kritický diskusní pořad Hřmění“, sklepovská variace na již delší dobu zrušenou Katovnu. Zde se pánové Hanák, Vávra, Šteindler, Nebřenský, Macháček a Burda (všichni ve filmu hráli) „kriticky“ zamýšlejí nad filmem Mazaný Filip. Po 21 minutách nám ve zbývajícím čase ještě něco „řekne“ sám pan režisér.

V nastavení zvuku a titulků na nás čeká kromě českého Dolby Digital 5.1 také český zvuk v DTS a zvuková
stopa pro nevidomé (v době vydání DVD to nebylo ještě tak obvyklé). Ta se zde nachází v DD 2.0 a jde o jakýsi doprovodný komentář, který popisuje (či se o to snaží) děj filmu. Z titulků můžeme volit mezi češtinou pro neslyšící, angličtinou, francouzštinou, němčinou a litevštinou. V dalším stylovém menu zjistíme, že film je rozdělen do 16 kapitol.

Technická jakost výše uvedených prvků, tedy zvuku i titulků, je na vysoké úrovni, a proto poněkud překvapí a zarazí obraz. Ten se zde sice nachází v původním formátu 16:9, ale jeho kvalita je spíše průměrná a některé scény jsou až příliš tmavé.


Bonusové DVD


Menu na bonusovém DVD jsou ve stejném stylu jako na prvním, filmovém. V hlavním menu nám rozhalený kabát nabídne celkem šest položek. Pod první Filmy o filmu se skrývají dva dokumenty. Ten první, Po stopách Mazaného Filipa, nás na ploše sedmadvaceti minut provede zákulisím vzniku filmu, čtenými zkouškami, srovnáme zmenšené modely a reálné kulisy, zastihneme Milana Kymličku při skládání hudby a nahlédneme do maskérny.

Ve druhém dokumentu, Po digitální stopě Mazaného Filipa, se podíváme do trikového studia Mirage a seznámíme se se vznikem několika triků. Film vznikal prostřednictvím digitálního intermediátu (v současnosti již poněkud zastaralá metoda), což v praxi znamená, že hned po natočení na film byl materiál převeden do digitální podoby (chcete-li naskenován políčko po políčku) a veškeré následující úpravy probíhaly v počítači. To si neopomenout pochválit kameraman Vladimír Smutný, zvukař Radim Hladík jr., či střihač Luděk Hudec. Zvláštní je, že sám trikový režisér Miloš J. Kohout se objeví až na konci a pronese jen dvě poměrně banální věty.

Druhou položkou jsou Obrazové bonusy obsahující Nesestříhané scény, které jsou celkem tři, ale ve formátu 4:3. Patrně nejvděčnější scénou je nezkrácená etuda Milana Šteindlera. Dokument Záběry z natáčení/komentáře je desetiminutový sestřih vzniku šesti scén z filmu s doprovodným komentářem Václava Marhoula. Tento bonus je jedním z nejzajímavějších, a proto zamrzí, že režisérův komentář nás neprovází jako další bonus celým filmem. Pod položkou Hej, Kide! se ukrývá jakýsi videoklip k písni z filmu složený většinou ze záběrů z natáčení.
f
The best of je poněkud zbytečná sbírka těch „nejlepších“ hlášek v několika útržcích z filmu (v délce od dvaceti sekund po tři a půl minuty – celkem 20 minut). Dalším obrazovým bonusem jsou Storyboardy, kde na příkladu čtyř krátkých scén vidíme nahoře neumělé režisérovy kresby (sám v jednom rozhovoru přiznal, že od dvanácti let nekreslil) a pod ním děj filmu. Poslední položkou tohoto submenu je Animovaná upoutávka, jakýsi teaser, v němž se složí filmový plakát.
Mazaný Filip v nedbalkách nám skýtá přes pět desítek fotografií ve stylové Fotogalerii, tucet dalších ve Výtvarném pojetí a konečně i Filmografii. Zde máme výběr osmi tvůrců (textové informace v rozsahu od jedné – režisér Václav Marhoul – po jedenáct – hudební skladatel Milan Kymlička - stran) a pěti herců (všichni po dvou stranách, jediný Oldřich Kaiser má strany tři). Bonus P. Marlowe a R. Chandler je dvacetistránkový text Vladimíra Hendricha z roku 1986 upravený samotným režisérem. Na šestnácti stránkách si můžeme ujasnit Použité citace a odkazy, které nám nabídnou řešení co, kde a odkud se ve filmu objevilo. Tiskové materiály skrývají několik plakátů a devět fotosek. V Audiosekci nás čeká šest audiospotů a Snídaně s Philem Marlowem, což je údajně Hanákův karlovarský proslov.

Předposlední položkou je DVD-ROM, kde majitelé počítačové mechaniky naleznou tři wallpapery a dva spořiče obrazovky. 
Poslední jsou Partneři, kde nalezneme čtyři prezentace a šest reklam.

Bonusový
disk je u českého vydání novinkou a proto potěší, že se takto vydařil. Jediná výtka by se dala směřovat k jazykové podpoře – ta je zde pouze česká a u žádného bonusu se nevyskytují titulky, což je vzhledem k prvnímu DVD minimálně zvláštní.


Suma sumárum


Mazaný Filip sliboval být Limonádovým Joem pro novou generaci, detektivní Pytlákovou schovankou, českou Bláznivou střelou, ale zůstal na půlce cesty. Film občas trpí přílišnou divadelní stylizací a ztrácí tempo. Přesto se divák nemůže ubránit dojmu, že si herci natáčení užívali a toto jejich nadšení se často přenese i na něj. DVD vydání nám přináší dva vyvedené disky a až na několik nedostatků (obraz, jazyková podpora bonusů) se vydařilo a lze ho jen doporučit.
 
MAZANÝ FILIP (Smart Philips)
Komedie
Délka filmu
99 min
Distributor
Warner Home Video Inc. – 2004
Formát obrazu
16:9, bonusy 4:3
Režie
Václav Marhoul
Hrají
Tomáš Hanák, Vilma Cibulková, Pavel Liška, Oldřich Kaiser, Jiří Macháček, Miroslav Táborský, Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, Jan Slovák, David Vávra, Viktor Preiss a 126 dalších…
Zvuk
Česky DD 5.1., DTS, komentář pro nevidomé DD 2.0
Titulky
České pro neslyšící, anglické, francouzské, německé, litevské
Bonusy
Teaser, trailer, filmy o filmu, nesestříhané scény, záběry z natáčení, videoklip, „The best of“, storyboardy, fotogalerie, audio-spoty, textové informace…

Žádné komentáře: